Външен накрайник
Вътрешен накрайник
Кормилна рейка
Хидравлична помпа
Шайба хидравлична помпа
Кормилна щанга
Маншон кормилна рейка
Паразитен хебел
Втулка паразитен хебел
Амортисьор кормилно управление
Кормилна колона
Казанче на хидравлична течност
Маншонът на кормилната рейка е компонент на системата за управление на автомобилите, особено на тези със задвижване на предните колела. Той е метална или пластмасова туба, която заобикаля кормилната рейка и я защитава от външни влияния.
Главната функция на маншона на кормилната рейка е да предпазва вътрешните компоненти на рейката от влага, замърсявания и повреди. Той служи като водонепроницаема преграда между кормилната рейка и околната среда. Маншонът предотвратява проникването на вода, прах, камъчета и други частици в системата за управление на автомобила, което може да причини повреди и намали нейната ефективност.
Маншонът на кормилната рейка също така помага за задържане на маслото или смазочната течност в системата на рейката, което осигурява подходящо смазване и работа на вътрешните механизми.
Ако маншонът на кормилната рейка е повреден или износен, може да се появят проблеми с управлението на автомобила, като загуба на масло, повреди на рейката или намалена отзивчивост на волана. В такъв случай, маншонът трябва да се замени, за да се поддържа правилната функционалност и безопасност на системата за управление на автомобила.
Цената на маншон за кормилна рейка може да варира в зависимост от марката и модела на автомобила, както и от дистрибутора или търговеца, от където се закупува. Освен това, цените могат да се различават от страна на страна и в различните региони.
За да получите точна цена за маншон на кормилна рейка за вашия конкретен автомобил, най-добре е да се свържете с местен автомобилен сервиз или доставчик на автомобилни части. Те могат да ви предоставят информация за наличността и цените на маншони за кормилна рейка, които отговарят на вашия автомобил.
След като имате информацията относно конкретната марка, модел и година на автомобила си, можете да сравните цените от различни източници, за да намерите най-добрата оферта.
В съвременните автомобили, много често се срещат различни подвижни две отделни части, свързани заедно, където подвижността е точно в мястото на съединението между двете. Такова място например е кормилната рейка, скоростния лост, шарнирите. Ако в тези места по някаква причини попадне прах, пясък и т.н., това може да им окаже негативен ефекта, а дори и да ги повреди. Ето защо, за предпазване от подобни замърсители се поставят различни по форма гофрирани гумени предпазители, наричани още маншони.
Нека разгледаме техните видове, цени и да разберем, лесни ли са за смяна.
Най-често се изработват от еластичен гъвкав каучук и имат конусовидна или друга форма. Отвън приличат на акордеон, което всъщност повишава тяхната гъвкавост, без маншона да се скъса. Те са изключително полезни и удължават експлоатационния живот на различните отделни подвижни елементи в колата. Както всички консумативи обаче, така и тези имат определен експлоатационен период. В даден момент, те се втвърдяват и скъсват, при което се изисква тяхната подмяна.
Към момента се срещат:
Конусни - предназначени за поставяне върху скоростен лост и останалите подвижни елементи, където едната част е по-тънка, а другата по-широка по радиус;
Маншон за кормилна рейка, който е с еднакъв радиус и от двете страни и той предпазва от попадане на замърсявания;
За шарнири - намират се на местата, където се извършва въртеливо движение и в същото време се изисква гъвкавост.
Отделно се отличават и по използваните материали за тяхната изработка. Предлагат се модели, направени от каучук, пластмаса, силикон. Каучуковите са изключително гъвкави, докато пластмасовите са устойчиви на умерени механични въздействия. Силиконовите от своя страна, хем са изключително меки и подвижни, хем са устойчиви на термично въздействие.
След продължителна употреба и различните околни въздействия, особено температурните, в даден момент, материала, от който е изработено изделието, се втвърдява и напуква, с което то става неефективно и подлежи на смяна. В повечето случаи, за да се закрепи на мястото си, се използват специални метални скоби, фиксиращи го отгоре и отдолу, не позволявайки да се движи. Точно те се разхлабват и старото изделие се отстранява от мястото си.